środa, 30 maja 2012

Terapia gestalt

Podstawowe pytanie, które przewija się przez terapię gestalt brzmi: co się ze mną dzieje tu i teraz?

Słowa kluczowe to emocje i ciało. W czasie sesji koncentrujemy się na tym, co się dzieje tu i teraz z naszym ciałem i z naszymi emocjami. Terapeuta będzie pytał: co czujesz, czego potrzebujesz, co się dzieje między nami, z czym przychodzisz dzisiaj.

Terapeuta pracuje głównie z tym, co na bieżąco wypływa w czasie sesji. Bo im bardziej staniesz się świadomy swojego bycia tu i teraz, tym lepsze będziesz podejmował decyzje dotyczące swojego życia.

Założyciel terapii gestalt, Fritz Perls, uważał, że naprawdę istnieje tylko tu i teraz, reszta jest fantazją. Za często ludzie inwestują w przeszłość i przyszłość, nie potrafią wytrwać w chwili obecnej. Terapeuta jest po to, żeby wciągać przeszłość pacjenta do teraźniejszości. Przeszłość, jeżeli istnieje, to istnieje teraz.

Terapeuta w tym podejściu jest mało dyrektywny, a za to empatyczny i gotowy, żeby powiedzieć coś od siebie i o sobie. Skupia się na relacji terapeutycznej. Może działać niestereotypowo, improwizować terapeutycznie. Ważnym elementem sesji są techniki pracy z ciałem, np. oddechem, gestami, postawą ciała.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz