wtorek, 22 maja 2012

Kiedy na terapię?

Jeżeli w ogóle chodzi Ci po głowie pytanie: kiedy na terapię. Być może czas o tym pomyśleć na poważnie. Terapia już nie jest źle widziana w naszym społeczeństwie. Do psychologa chodzi dwa procent Polaków, a będzie chodzić jeszcze więcej.

W niektórych środowiskach, chodzenie na terapię, jest wręcz modne. Dlaczego? Bo na terapię nie chodzą "czubki", "nienormalni", "świry", tylko przeciętni ludzie tacy jak ty i ja, którzy chcą coś zmienić w swoim życiu, pracują nad sobą, a nie siedzą w domu przed telewizorem i narzekają.

Na terapię powinieneś się wybrać, jeśli po prostu odczuwasz taką potrzebę. Coś cię ciągnie do gabinetu, czujesz, że wiele rzeczy mógłbyś przepracować, może dowiedzieć się czegoś nowego o sobie. Terapeuta będzie osobą, która ci w tym pomoże.

Po drugie na terapię warto iść, kiedy zwyczajnie chciałbyś podnieść jakość swojego życia. Czujesz, że z wierzchu wszystko jest okej, niby funkcjonujesz dobrze, ale czujesz, że jedziesz na zaciągniętym hamulcu, że korzystasz tylko z części swojego potencjału, jesteś jakby zawieszony w czasie i przestrzeni. Terapia może pomóc ci skonfrontować cię z tym, co cię ogranicza i powstrzymuje przed pełną realizacją.

Idź na terapię, jeśli nie jesteś w stanie osiągnąć swoich celów z powodów emocjonalnych.

Spotkania z terapeutą to też rozwiązanie dla osób, które długotrwale cierpią psychicznie. Jeżeli każdego dnia doświadczasz dużo nieprzyjemnych uczuć, nie potrafisz sobie z nimi poradzić, nie zwlekaj, tylko szukaj zaufanego psychoterapeuty.

Powinieneś też wziąc pod uwagę psychoterapię, jeżeli przyzwyczajenia, lęki, myśli, emocje, które masz, zaburzają twoje normalne funkcjonowanie. Na przykład twój lęk przed przechodzeniem przez ulicę, sprawia, że do pracy idziesz dwa razy dłużej, niż powinieneś. Albo strach, że nie wyłączyłeś kuchenki gazowej, powoduje, że codziennie spóźniasz się na spotkanie.

I ostatnia rzecz, która powinna dać ci do myślenia. Jeżeli wiele osób z twojego otoczenia, mówi ci, że potrzebujesz pomocy, spróbuj im zaufać. Zwłaszcza, jeżeli te głosy pochodzą z różnych źródeł. Dlaczego to takie ważne? Są pewne zaburzenia, których my sami nie zauważamy, albo nie chcemy zauważać, np. uzależnienie od substancji, zaburzenie odżywiania (anoreksja), albo problemy ze złością.

Pamiętaj, że zawsze możesz spróbować pójść na terapię. Ale jak poczujesz, że to absolutnie nie dla ciebie, możesz się wycofać. Nie masz wiele do stracenia.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz