wtorek, 22 maja 2012

Co to jest konsultacja psychologiczna?

Mało osób wie, że nie musi od razu wybierać swojego terapeuty. Jak chcesz lepiej poznać osobę, której prawdopodobnie opowiesz najważniejsze momenty swojego życia, nie raz się popłaczesz w ramionach, czasem spędzisz w bliskiej relacji wiele miesięcy, jak nie lat, to zdecyduj się na konsultację psychologiczną.

Wygląda to tak, że dzwonisz do ośrodka psychologicznego i umawiasz się na konsultację z wybranym terapeutą. Konsultacja trwa tyle, co normalna sesja, ale przeważnie jest trochę droższa, ok 150 złotych za 55 minut. 

Konsultacja to szansa, żeby poznać człowieka, który ma ci pomóc i, żeby wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Skorzystaj z okazji i zapytaj terapeutę, jaką metodą pracuje, jakie ma skończone kursy, ile lat doświadczenia. Dowiedz się, na czym polega terapia, ile przeważnie trwa. Niektórzy terapeuci w czasie tego pierwszego spotkania dokładnie opowiadają schemat spotkań i ogólne reguły, które rządzą w gabinecie.

To też szansa, żeby zobaczyć, czy człowiek, którego spotkasz po drugiej stronie, jest sympatyczny i godny zaufania. Zastanów się, czy odbieracie na podobnych falach. Terapia to nie orka na ugorze, może być przyjemna. Lepiej lubić swojego terapeutę, niż go nienawidzić.

Nie wahaj się poszukać kogoś, kto naprawdę będzie ci odpowiadał. Czasem znaczenie ma wiek, płeć, sposób bycia, wygląd. Na konsultacji możesz zebrać właśnie takie informacje. Wybierz kogoś, z kim ci się dobrze rozmawia.

Terapeuta podczas konsultacji też stawia pytania. Z jakim problemem przychodzisz, jaka jest historia tego problemu, jaki cel chciałbyś osiągnąć. Możesz sobie opracować niektóre odpowiedzi zawczasu. Bądź przygotowany, to twój czas.

A najlepsze jest to, że jak terapeuta, z którym się spotkasz, nie przypadnie ci do gustu, po prostu rezygnujesz. Konsultacja nie zobowiazuje do terapii, jest luźnym spotkaniem.

Warto iść na konsultację, bo rodziców się nie wybiera, ale terapeutę tak!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz