środa, 23 maja 2012

Jak wybrać terapeutę?

Wiesz już, że potrzebujesz pomocy i chcesz pójść na terapię. Przed tobą trudny, ale i strategiczny moment. Jak znaleźć dobrego terapeutę? Przede wszystkim zastanów się, jakie są twoje oczekiwania.

Czyli: czy chciałbyś pracować nad sobą z kobietą, a może z mężczyzną? Z kimś młodym i dynamicznym, a może spokojnym, wyważonym i doświadczonym przez życie? Wbrew pozorom to ma znaczenie. Niektóre kobiety nie wyobrażają sobie na przykład, że opowiedzą o swoich problemach z ciałem, czy seksualnością, jakiemuś mężczyźnie. Dojrzałej kobiecie, która jest już mamą i babcią, trudno będzie zwierzać się młodej terapeutce, tuż po studiach, która nie ma za sobą żadnych doświadczeń macierzyńskich. Oczywiście to nie musi być reguła.  Czasem właśnie pomaga nam zupełnie inny punkt widzenia, nowe spojrzenie.

Druga rzecz, nad którą powinieneś się zastanowić, to metoda, w jakiej chcesz, żeby przebiegała twoja terapia. Dowiedz się, czy twój terapeuta pracuje psychoanalitycznie, poznawczo-behawioralnie, humanistycznie, w podejściu gestalt, czy może w NLP (to pięć głównych szkół stosowanych teraz w Polsce). To może bardzo wpływać na długość i jakość twojej psychoterapii.

Jak zacząć szukać? To proste. Najpierw zdaj się na pocztę pantoflową. Porozmawiaj ze znajomymi, kolegami, koleżankami. Może ktoś jest wyjątkowo zadowolony ze swojego terapeuty. Albo słyszał o kimś, kto jest dobry w tym, co robi. Takie wieści szybko się roznoszą. A najlepszy terapeuta, to terapeuta sprawdzony. Jeżeli to nie pomoże, spróbuj trochę poszperać w internecie, zobacz, jakie ośrodki działają w twoim mieście, co piszą o nich ludzie na forach, których terapeutów polecają. Oczywiście nie można internetu traktować jako wyroczni, bo nie jesteśmy w stanie sprawdzić wiarygodności postów.

Kiedy już znajdziesz kogoś, kto wydaje ci się odpowiedni, sprawdź, czy ta osoba ma certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, albo certyfikat stowarzyszenia, które zrzesza psychologów danej metody (np. Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczo-Behawioralnej). Wystarczy do nich zadzwonić albo sprawdzić na stronie. Certyfikat da ci gwarancję, że twój terapeuta odbył kilkuletnie szkolenie, był wiele razy superwizowany, czyli ktoś regularnie kontrolował jego pracę, nabył umiejętności diagnozowania problemów i pracy w danej metodzie.

Na koniec dowiedz się, czy twój terapeuta jest obecnie regularnie superwizowany. Dlaczego to jest ważne? Bo superwizja oznacza, że ktoś nadzoruje pracę twojego terapeuty, i jest duża szansa, że jego praca jest wykonywana profesjonalnie, na wysokim poziomie.



1 komentarz: