poniedziałek, 28 maja 2012

Terapia psychoanalityczna

Psychoanaliza wszystkim kojarzy się z Zygmuntem Freudem, kompleksem Edypa i lękiem przed kastracją. Ale to zamierzchłe czasy. Psychoanaliza znacząco rozwinęła się od tego czasu. Co powinieneś wiedzieć wybierając się na terapię psychoanalityczną?

Po pierwsze, że to stanowczo nie jest terapia krótkoterminowa. Jeżeli  wybierasz się na terapię psychoanalityczną, przygotuj się nawet na pięć lat spotkań, minimum dwa lata. Czasami taka terapia, w bardzo trudnych przypadkach, może potrwać nawet 10 lat. Niewykluczone, że będziecie się spotykać np. dwa razy w tygodniu.

Celem analizy nie jest zmiana sama w sobie, ale wgląd, czyli uświadomienie sobie, co tobą kieruje. A to może prowadzić do zmiany. W trakcie terapii skupiasz się na analizie przeszłości i w tym kontekście śledzisz swoje nieświadome motywacje do obecnych zachowań.

Terapeuta psychoanalityczny jest niedyrektywny i słuchający. Może być milczący, a nawet nic nie mówić w trakcie sesji. Nie spodziewaj się, że w trakcie terapii będzie się przed tobą odsłaniał. Terapeuta ma być pustym ekranem, na który pacjent ma przenieść swoje impulsy i emocje.

Uwaga, w niektórych gabinetach, możesz się spodziewać kozetki, na której w trakcie sesji będziesz leżał, nie patrząc na terapeutę.

Warto wiedzieć, że jest wiele odmian psychoanalizy: freudowska, lacanowska, terapia oparta na teorii relacji z obiektem, jungowska, neopsychoanaliza itd. Nie wszystkie kierunki są praktykowane w Polsce. Porozmawiaj o tym ze swoim terapeutą.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz